Vägg i vägg med House Be Coworking, med en fantastisk utsikt mot Åresjön och Renfjället finner ni Stay by House Be, en 663 kvm stor colivingyta med 14 stycken 1-2 personers studiorum!
Stay – Ett flexibelt boende som löser boendefrågan oavsett om det gäller ett kort veckoprojekt i Åre, en längre remote-working period, prova-på-åre-period eller helt enkelt en plats att landa på när du bestämt dig för att flytta upp.
Du har ditt egna studiorum, en egen stor balkong med både berg- och sjöutsikt, eget badrum med dusch och toalett samt en liten hall med garderober. Du delar tvättstuga, kök (finns flera att välja på), Tv/Biorum och övriga gemensamhetsutrymmen med de övriga hyresgästerna.
Det är fler människor än någonsin som vill flytta upp till Åre för att arbeta och leva i en inspirerande miljö – men det har blivit svårare och svårare att hitta boende.
Detta ändrar vi nu på genom Stay by House Be. Vi vill att fler får chansen att bli Årebor på riktigt precis som oss eller att testa på en längre eller kortare period hur det är att jobba härifrån på distans eller på ett lokalt företag. Här har du chansen att få ett bra boende i Åre by, tillsammans med inspirerande människor som troligast också blir härliga vänner, kompisar att äventyra på berget med, att gå promenader med eller bara att sitta och dricka kaffe i soffan med. Någonstans att starta ditt liv i Åre på.
Dessutom får du tillgång till ett starkt nätverk genom House Be’s stora community och slackkanal som förhoppningsvis gör det lättare att hitta vänner snabbt, att få en bättre koll på byn så att du vet vart du vill bo om du flyttar hit, kontakterna du behöver för att hitta en mer permanent boendelösning och mycket mer. Det är också perfekt för dig som vill prova på att jobba i Åre, för att utforska om detta är något för dig.
Kontraktstiden är upp till fyra månader och självklart får du som Staygäst även rabatt på våra coworkingmedlemskap om du också behöver någonstans att arbeta ifrån.
Skicka in din ansökan till vårt Stay idag! Vi kommer att prioritera nuvarande eller blivande House Be medlemmar men alla är välkomna att ansöka.
Aktiva lokaler är bra att ha och dem är vi otroligt stolta över. Allt handlar om innehållet och människorna i just dessa lokaler. I Åre händer det mycket och genom House Be blir det enkelt att ta del av detta smörgåsbord.
Fem av våra rum passar perfekt för dig som bor ensam. Du har ett lagom stort rum, en 105cm bred säng och en skön fåtölj, garderober mm.
Åtta rum som är lite större än våra 1 personers studios. 2 x 105 cm separata sängar, en skön fåtölj, garderober mm.
Som 2-personers studion fast lite större och med en 180 cm dubbelsäng och bäddsoffa i stället för fåtölj... Då är vårt rum "Big White" något för dig.
Ett kortare projekt, besöka teamkamrater i Åre, teammöte i House Be eller bara en kortare jobbvistelse i Åre? Då kan du hyra veckovis på Stay by House Be.
Övriga tjänster mot extra kostnad:
Frukostpaket, Privat städning, Sänglinne, Privat Postlåda (annars gemensam), Coworking medlemskap, Parkering, Förråd
Är du en ”hurtbulle” kommer du med stor sannolikhet gåendes från byn, passera då församlingshemmet och gå den kända ”astmabacken” upp mot sjukhuset. Väl uppe På Kurortsvägen 20 ingång B (House B –> House Be get it…?) finner du vår entré. Ring numret på dörren eller öppna upp själv om du är medlem.
Kommer du med bil från öst så svänger du av E14 höger upp mot Hälsocentralen/Tott Hotel. Ta första vänster när du svängt av E14 och därefter första höger. Framme!
Adress:
Kurortsvägen 20 B
837 52 Åre
Josefine är ansvarig för Stay. Den personen som vet det mesta. Om både coliving, kontoret, våra events, om omgivningarna och om Åre generellt.
Energisk, välkomnande och superkompetent
Josefine är den tidigare hotellchefen som bestämde sig för att lämna storstaden mot härligare höjder. Josefine är ansvarig över vårt boende Stay och hjälper alla våra boende med högt och lågt. Hon har också hand om House Be Östersund (Workplays) och ansvarar också över delar kring vårt coworkingkoncept.
…Det är ju tydligt att vi gillar varandra. Nu har du läst hela startsidan och kommit ner till botten. Jag tycker att du ska slänga iväg ett mail till oss. Ingen skulle bli gladare. För du har uppenbarligen bra smak.
Co-Working för ett bättre liv – Work. Play. Be.
Det är så vi lever. Det är så vi fungerar; som entreprenörer, intraprenörer, kollegor, vänner. Vi jobbar hårt, men räds inte en lekpaus där vi fyller på med energi. Vi kan stanna upp och andas, vi kan fokusera här och nu.
Entreprenörskap är vårt tillstånd. Nyfikenhet är vårt tillvägagångssätt. Nätverkande en naturlighet. Hållbarhet en självklarhet. Vi ger tillbaka.
Vi är House Be